LIINA LAUMETS
  • Home
  • About
  • CONTACT

un día si otro no

Ehk elu keerdkäigud T​šiilis

Atacama kõrb

7/26/2020

0 Comments

 
PicturePäikeseloojang Atacama kõrbes Valle de la lunas ehk kuuorus
​Tšiili on üks väga huvitava geograafiaga riik, pikk ja peenike kui spaghett. Tänu sellele erineb riigi põhja osa lõunast kui öö ja päev. Põhjas on kõrbeline kliima, kus vihm on haruldane nähtus ning kuni silmapiirini on näha vaid üksildasi liivaväljasid, kilomeetreid ja kilomeetreid pikk, päike kõrvetab aastaläbi kuumalt lagipähe ning taimestik on äärmiselt nigel ja kidur. Samal ajal on loodus lõunas hoopistükki erinev ja tegelikult üsnagi eestile sarnane välja arvatud mäed ja vulkaanid. Lõunas paitab silma rohelne lopsakas taimestik, ilusate siredate puudega metsad, kristallselge veega kärestikulised jõed ning lumega kaetud vulkaanitipud, sinnajuurde veel pidev vihmasadu ning tugev tuul. Tänu sellistele ekstreemsetele erinevustele on Tšiilis väga huvitav ringi reisida ja soovitan kõigile, kellel vähegi võimalik on see riik oma reisi sihtkohtade hulka lisada.


PictureMinu esimene tripp Atacama kõrbesse 2011 aasta lõpus!
Tänase postituse pühendan ma ühele kõige tuntumale Tšiili turismi magnetile, maailma kõige kuivemale kõrbele Atacamale. See asub Santiagost umbes 1000 kilomeetrit põhja poole, jah te kuulsite õigesti, vahemaad on siin äärmiselt suured, nii et kui me riigi siseselt reisida tahame, siis enamjaolt peab selleks kasutama lennuki abi. Atacama kõrb asub Tšiili teises rajoonis ehk maakonnas  Antofagastas. See on peamiselt tuntud kui kaevanduste piirkond, kuna maapõud on siin rikas metalliliste maavarade poolest nagu vask. Tšiili on maailma kõige suurem vasetootja ning siin asuvad rohkem kui 28% planeedi vasevarudest. Tänu sellele on see piirkond majanduslikult väga edukas, elanikkond on siin suuresti vahelduv, sest paljudele töölistele, kellest enamik on meessoost pole see maakond nende koduks, naised ja pered elavad hoopis Santiagos või teistes linnades ja mehed sõidavad siia kohale ainult töö nädalaks. See toob aga kaasa suure kuritegevuse, salakauba, narkootikumide ja muu leviku.

PictureSamuti on võimalik San Pedrole lähemal asuvaid väiksemaid vaatamisväärsusi külastada ratastega.
Atacama kõrb pole mitte ainult nime poolest maailma kõige kuivem koht, mõõdetavat vihmasadu, milleks loetakse 1mm või rohkem vett, võib toimuda vaid üks kord 15 või 40 aasta jooksul. Kõrbe keskosas on registreeritud isegi kuni 400 aastaseid sademeteta perioode. Samuti nagu kõrbele omaseks leiavad sealgi aset suured temperatuuri kõikumised, suveti on hommikuseks temperatuuriks 4 kuni 10 kraadi aga keskpäeval võib see jõuda lauspäikese käes lausa 45 kraadini. Sellele kuumusele peab veel lisama otse lagipähe paistva päikese, mille ultavioletkiirguse spekter on äärmiselt kõrge, mille tõttu on hädavajalik kasutada UV-kaitsega prille ja kaitsekreemi ja siin ei räägi me mitte 10-15 UV kraadisest kreemist, vaid ikka korralik kiht 50UVga kreemi, sest muidu on täiesti võimalik seal lihtsalt ära kõrbeda.  

PictureSan Pedro kõrbekülakeses!
Kui kellelgi on huvi Atacama kõrbe külastada, siis selleks on hea võimalus ööbised väikesed ja äärmiselt mõnusas kõrbekülakeses mille nimi on San Pedro de Atacama. Sellel külakesel on lihtsalt nii mõnus vibe ja see on justkui ajas seisma jäänud, säilitades kohaliku väga autentse arhitektuuri ja õhustiku. See on veel erilisem sellepärast, et see külake elab 100% turistide sissetuleku abil. Tänu sellele on aga äärmiselt kerge leida endale erinevaid ekskursioone ja muud tegevust. Seal piirkonnas soovitan ma kindlasti organiseeritud ekskursioonid võtta ja mitte omakäel ringi seiklema hakata, esiteks leievad kindlasti kõik endale meelepärased võimalused ja teiseks pole ise kõrbes ringi seiklemine nii lihtne ja mitte ka just kõige turvalisem. Aga mida seal siis õigemini vaadata ja teha on? Ma olen kindel, et seal on kõigile midagi ja tegevustest puudust ei tule. Kui teil ei ole väga palju aega, siis kolme täispäevaga (jõudes kohale varahommikul ja lahkudes õhtupoole) näeb põhilised asjad ära, aga kui teil on rohkem aega ja tahate natukene rohkem teha, sii soovitan 4-5 päeva planeerida.


geisers del tatio

Alustame ühest kõige huvitavamast ja erilisemast atraktsioonist, milleks on geisers del tatio. Tatio Geisrid asuvad 4.200 meetri kõrgusel merepinnast ning need on muljetavaldavad arusambad, mis tõusevad valge paksu joana maapinnast umbes 85 kraadise temperatuuri juures. Seda nähtus on kõige parem jälgida varahommikul enne päikesetõusu kui välisõhu temperatuur on nulli piires. Et jõuda geisrite juurde päikesetõusuks on ekskursiooni alguseks San Pedro külast kell neli hommikul, sest geisrite juurde jõudmine võtab väikestel ja kurvilistel mägiteedel päris kaua aega. Peale erilisuse on see tuur ka üks kõige raskemate tingimustega, hommikul nii vara on temperatuur tõeliselt külm, nii et kaasa tuleb võtta üks hea soe jope, müts, sall ja kindad. Teiseks on kõrguste vahe San Pedro küla ja Geisrite vahel peaaegu 2.000 meetrit ja üleval geisrite juures on õhk tõeliselt hõre ja paljudel inimestel on raskusi hingamisega ja tunnevad peas imelikku suminat, mis tekib õhu puudusest, isegi kui sul sellega probleeme pole, siis nõuab kõndimine nii kõrgel omajagu energiat. Nende geisrite kõrgus merepinnast teeb nendest maailmas ainulaadse nähtuse. Tatio tähendab kohalikus Gechua keeles „vana mees, kes nutab“ ning need on suuruselt maailma kolmadad geisriväljad. See vaatepilt, kuidas maapinnast tõusevad suured aurupilved, mis sind endasse mässivad on tõeliselt muljetavaldav ja ma usun, et enamik pole kunagi midagi sellist näinud. Samuti võib ümbruskonnas näha vicuñasid – maailma kõige väiksemaid kaamleid, mille vill on äärmiselt peen ja pehme.
Picture
Vicuña - maailma kõige väiksem kaamel
Picture
Atacama kõrbe mäelise osa maastik!

Valle de la luna ehk kuuorg

Kui sa tahad kogeda väikest maavälist kogemust siis pead kindlasti külastama kuuorgu, mille nimi räägib enda eest. Valle de la luna on kuulus oma geograafia poolest, mis sarnaneb suuresti kuu pinnale. Kuuorg on osa cordillera de la sal ehk soola mäeahelikust, millele pn aastatuhandeid kestnud üleujutused ja tuuled andnud rea erinevaid värve ja vorme. Seda iseloomustavad tohutud soola ja kivi luited, orud ja mäed. Kuuorgu on kõige parem külastada päikeseloojangu ajal, et nautida värvide vaheldumist ja mängu ning aeglaselt langevat päikest. Minu jaoks on see üks kõige maagilisemaid kohti, kus ma käinud olen, ma ei oska seda seletada aga nagu ma kirjutasin see on justkui maaväline kogemus, müstiline ja eriline. See on heaks võimaluseks iseenda ja maaga kontakti leida.

Valle de la muerte – surnuorg

Hiiglaslikud liivadüünidega väljad, kus on kuulda kõige väiksemgi tuuleiil ning lõpuks oleksidki jõudnud justkui sellesse tüüpilisse kõrbe, mida me oleme harjunud nägema teleekraanil lugematutest filmidest. Valle de la muerte – selle nimi on tingitud asjaolust, et sealt on leitud inimeste ja loomade luude jäänuseid ning arvatakse, et kõik kes üritasid seda orgu ületada, surid teel. Niisiis pole mõtet seal üksinda uitama minna, keegi ei tea, mis teiega seal juhtuda võib.

laguna cejar

Atacama kõrbe lähedal asuvate järvede soola kontsentratsioon on äärmiselt kõrge, isegi nii suur, et osades saab ilma mureta lausa vees hõljuda. Selliseks järveks ongi laguna cejar, kus soola kontsetratsioon vees võimaldab kehadel hõljuda ilma põhja vajumata, sest soola sisaldus on suurem kui inimeste kaal. See on äärmiselt naljakas tunne, kui esimest korda sinna sisse lähed ning ilma mingi probleemita lihtsalt hõljuda vees, ise mitte midagi tegemata. Loomulikult ei soovitatav seda vett suust ja silmadest eemale hoida, sest soolasus on lihtsalt liiga suur. Järvest välja tulles katab sind korralik valge soolakiht, mis on soovitatav koheselt maha pesta, sest soolas leidub väga palju erinevaid mineraale, mis pole kehale pikas perspektiivis kasulikud. Maastik on laguna cejari juures üks Atacama kõrbe kõige atraktiivsemaid, kus segunevad taeva snine, soola lumivalge, vee helesinine ja flamingode roosa värvus, moodustades tõeliselt maalilise ja ilusa vaatepildi.

astronoomia

PictureAstronoomia tuuri käigus telefoniga tehtud pilt kuust
Atacama kõrb on üks maailma paremaid kohti tähistaeva ja astronoomia turismi jaoks. Enam kui 330 selge ööga ja ühe puhtaima taevaga koht muudab Atacama astronoomide paradiisiks. Seal on võimalik isegi ainult palja silmaga eristada linnuteed. Enamik tuure algabki tähistaeva vaatlemisega palja silmaga, kus otsitakse ülesse erinevad tähtkujud, vaadeldakse taeva pöörlemist ja seletatakse kuidas tähtedes orienteeruda. Seejärel liigutakse edasi teleskoobi vaatluse juurde, mis viib meid tunduvalt kaugemale, planeetidelt tähtedele, täheparvede, udukogude ja kaugete galaktikate juurde. Astronoomia tuur Atacama kõrbes on kindlasti üks väga huvitav ja hariv kogemus.

Baños de puritama

Kõige selle kuivuse keskel pakub Baños de puritama oma külalistele justkui oaasi. Need on looduslikud allikad, mille temperatuur jääb 25-30 kraadi vahele ja asuvad 3.500 meetri kõrgusel merepinnast. Need termilised allikad sisaldavad mineraale, mis võimaldavad nautida teraapiliste vannide soojust ja maastiku ilu.
Veel on võimalik Atacama kõrbes proovida sandboardi nagu lumelaua sõit aga liivadüünide peal, võtta osa tuuridest, kus vaadeldakse flamingosid ja muid kohalikke linde ja loomi, sõita paaripäevaseks ekskursiooniks Boliiviasse Uyuni soolaväljadele ning muud huvitavat ja põnevat. Mina isiklikult soovitan rentida jalgrattad pooleks päevaks ning avastada lähedal asuvaid väiksemaid vaatamisväärsusi. See on hea võimalus rohkem kõrbega tutvuda ning tee peal võite teha väikese mõnusa pikniku kuskil puu varjus. Loomulikult peab alati kaasas olema suurel hulgal vett, kaitsma ennast päikesekreemi ja mütsi, kübara või kaabuga. Atacama kõrb on kindlasti üks sihtkohtadest, mida peab Tšiilis külastama. Ma kinnitan teile, et see on hoopis teistsugune kogemus kui te enne kogenud olete.
Picture
Ja see on üks võimalustest kuidas ekskursioone nautida!
0 Comments



Leave a Reply.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • About
  • CONTACT