LIINA LAUMETS
  • Home
  • About
  • CONTACT

un día si otro no

Ehk elu keerdkäigud T​šiilis

Tähtsamaid sündmused minu Tšiili ajaloos

2/15/2021

0 Comments

 
Eelmise postituse järjeks tahaksin jagada teiega Minu Tšiili ajaloo tähtsamad sündmused ehk siis uudised, mis on kindlasti kohalike meeles päevi või isegi nädalaid, kuid, aastaid olnud. Siinseks meedia eripäraks on, et ühte ja sama uudist võib leierdada lõpmatuseni. Kui midagi eriti tähtsat juhtumas on, siis tühistatakse kõik teised saated ära ja uudised on eetris 24/7. Näiteks suure sotsiaalse ülestõusu ajal kajastasid kõik telekanalid 3-4 päeva järjest ainult sündmuste kulgu erinevates riigi osades. Nii on väga kerge tekkima massihüsteeria, sest alati kajastatakse kõige koledamaid ja hirmsamaid asju, ainuke võimalus sellest pääsemiseks on Netflixist mõni film või seriaal peale panna ja ennast sinna unustada.
Aga nüüd siis kõige tähtsamate sündmuste juurde, toon need teieni täiesti suvalises järjekorras:

Esimene rahvusvaheline tiitel jalgpallis

Tšiili jalgpallil oleks nagu needus peal olnud, iga kord kui neil oli vähegi kobedam jalgpalli meeskond, kes võiks midagi tähtsat korda saada juhtus neil midagi. Ebaausad mänguvõtted teiste meeskondade poolt, ülekohtused kohtunikud või lihtsalt oma mängijate lollused nii palliplatsil kui väljaspool seda. Lõpuks aga jõudis kätte kauaoodatud ja ihaldatud hetk kui Tšiili võitis oma esimese Copa Amercia, mis on võrdne Euroopa Meistrivõistluse võidule. Eriti magusaks tegi selle võidu veel asjaolu, et võit saavutati kodupubliku ees ja igipõlise rivaali Argentiina vastu.
Picture
Esimene rahvusvaheline tiitlivõit jalgpallis - Copa America 2015

Tšiili ajaloo kõige suuremad metsatulekahjud

Tšiili suved on äärmiselt kuumad ja kuivad, vihma ei saja siin põhimõtteliselt 6-7 kuud järjest. Kahjuks on metsatulekahjud siin iga aastaseks probleemiks, kuid 2017 aasta esimestel kuudel lahvatasid need eriti suure hooga. Väikesed külakesed metsade keskel kadusid üleöö, jättes tuhandeid inimesi sõna otseses mõttes lageda taeva alla. Kõik riigi ressursid olid põlengutega võitlemas, vabatahtlikud sõitsid kokku, et kõik ühiselt tragöödiale piir panna. Kohale tuli tuua isegi USAst maailma kõige suurem metsatulekahjudega võitlemise lennuk Supertanker, mis mahutab korraga 73.000 liitrit vett, mis on 15 korda rohkem kui tavalised kopterid, mida sellistest olukordades kasutatakse. Kokku põles maha 467.000 hektarit metsa, mis on umbes 10% eesti pindalast.
Picture
Pikki nädalaid kestnud suured metsatulekahjud
Picture
Supertanker - lennuk, mis mahutab korraga 73.000 liitrit vett, 15 korda rohkem kui tavakopterid

Juulikuus lumi on maas

Ühel täiesti tavalisel laupäeva hommikul 2017 aasta juulikuus ärkasid 7 miljonit Santiagolast üles justkui talvevõlumaal. Meie kõigi suureks imestuseks oli öö jooksul alla sadanud paks kohev lumevaip. Midagi sellist polnud juba aastakümneid Tšiili pealinnas juhtunud. Terminaatori laul Juulikuus lumi on maas läks täide. Loomulikult see lumi üle ühe päeva ei kestnud ja õnneks oli nädalavahetus, nii et enamik inimesi võis seda niisama kodus nautida ja suurt katastroofi sellest ei tekkinud. Paljude kohalike jaoks oli see esimene kord kui nad lund nägid. Kuigi Santiagost ainult tunni tee kaugusel on suured andide mäestikud, mis igal aastal lumega kattuvad siis on lume tegevused pigem rikkama rahva lõbu.
Picture
Juulikuus lumi on maas

Maavärin kui igapäeva osa

Tšiili on üks maailma kõige seismilisem riik, kus ainult Richteri skaalal üle 7 kraadiseid maa liikumisi kutsutakse maavärinateks, kõik ülejäänud on ainult väike kõdi nende jaoks. Minu siin oldud aja jooksul on toimunud kaks suuremat maavärinat, mis mind väga puudutanud ei ole. Esimene toimus päris riigi põhjaosas, peaaegu 2.000km kaugusel ehk siis nagu kuskil Saksamaal või Austrias Eesti mõistes. Seda meie siin Santiagos isegi ei tundnud. Teine suurem maavärin toimus ainult 500km kaugusel Coquimbo maakonnas ning seda oli ka siin tunda. Kõik tahavad alati teada, et kas ma kardan maavärinaid? Võin teile öelda, et kahjuks ma ei oska neid karta. Kuigi ma olen juba nii pikalt siin elanud siis enamik värinaid on ainult sellised väikesed võnked, nagu oleksid kuskil suure parvlaeva peal ja natukene loksutaks sind. Ilmselt on minu eeliseks ka, et alati olen elanud uuemat sorti kortermajades, mis on juba ehitatud kõikide kohalike normide järgi, nii et nende kokku kukkumine on väga ebatõenäoline.
​

Esimesed kuldmehikesed Tšiilile

Kohalik filmitööstus on viimastel aastatel tõeliselt tuule tiibadesse saanud ja sealt tulid ka auhinnad. Esmakordselt tõi Oscari koju väga armas ja südamlik animatsioonfilm „Historia de un oso“ – tõlkes Ühe karu lugu. See on lugu karust, kes on tegelikult vanaisa. Lugu tsirkuse sulgemisest, mis on tegelikult metafoor sunniviisilisele pagendamisele ja panoraamist, mis esindab maailma.
Paari aasta pärast tõi koju parima võõrkeelse filmi Oscari teos „Una Mujer Fantastica“ – tõlkes Fantastiline naine. Marina peab tegelema Orlando, tema hiljuti surnud poiss-sõbra, perekonna diskrimineerimisega, sest tema trans-seksuaalsus näib neile ebanormaalsena. Ta peab võitlema, et saada selliseks nagu ta on: Fantastiliseks naiseks.
Picture
La historia de un oso - Ühe karu lugu
Picture
Mujer Fantastica - Fantastiline Naine

Kaks täiesti vastandlikku presidenti

Üks naine, teine mees, üks vasakpoolsete esindaja, teine parempoolsete, üks arsti haridusega, teine multi miljonärist ärimees, üks emalikult abipakettide jaga, teine karmil käel majandust edasi arendav jne, seda vastandamist võiksin veel pikalt jätkata. Räägime siis kõigepealt teistkordselt võimule tulnud Michelle Bacheletist ja pärast teda uuesti ametisse astunud Sebastian Piñerast. Kaks pealtnäha väga erinevat presidenti, kes tegelikult pole midagi suurt korda saatnud, et inimeste eluolu parandada.
​

Sajandi rööv

Viimse detailini organiseeritud bandiitide kamp röövimas varahommikul Santiago lennujaamast 6 mil miljonit tšiili peesot (6.8 miljonit eurot) ja kadudes pärast seda justkui õhku, ilma ühegi märgita. Selline kirjeldus on justkui Hollywood kõige värskemast aktsioonfilmist, kuid just niimoodi toimus sajandi rööv 2016 aastal. Läks aega aastaid enne kui leiti esimesed niidiotsad ja kahtlusalused, kes samamoodi filmilikult olid Tšiilist pärast edukat röövi jalga lasknud. Tänaseks on enamik neist juba trellide taga, kuid endiselt vapustab kõiki nende organiseeritud ja röövi nii täpne planeerimine.
​

Mitte 30 peesot, vaid 30 aastat rõhumist ja ebaõiglust

Just sellise loosungiga tulid inimesed tänavatele demonstreerima pideva ülekohtu ja halvenevate elutingimuste vastu. Viimane piisk karikasse oli metroo piletite hindade tõus 30 peesot ja poliitikute pilkavad vastused inimeste nurinale. See viis noorte poolt organiseeritud massilistele metroojaamades piletite eest maksmisest keeldumisele, kus nad lihtsalt lõhkusid tõkkepuud maha ja võtsid jaamad enda valdusesse. Kõik kulmineerus ühel pealtnäha ilusal ja päikesepaistelisel reedesel 18 oktoobril, kui sama aegselt süüdati ja vandaalitseti pea kogu Santiago metroo võrgustik. Sellele järgnesid massiivsed demonstratsioonid, millega kaasnesid ka suured rüüstamiste lained kaubanduskeskustele, apteekidele, restoranidele. Barrikaadid kesklinna tänavatel, põlema süüdatud linnaliini bussid, maha lõhutud valgusfoorid ja muu vandaalitsemine.
​

Tšiili on ülesse ärganud 

Suur sotsiaalne ülestõus tõi endaga kaasa palju vägivalda ja vandaalitsemist, aga samal ajal avas ka kõige keskpärasema kohaliku silmad, et me ei saa enam samamoodi edasi toimida, et siinsele ühiskonnale on vaja muutusi, reforme ja uuendusi. Kolm kõige suuremat murepunkti on tervishoiu, haridus ja pensionisüsteem, mis kõik on äärmiselt ebavõrdsed. Rikastele ja jõukatele on kõik võimalik, maailma parimad haiglad, koolid ja elamisväärsed pensionid, samal ajal kui vaesemapoolsed inimesed ootavad aastaid, et arsti vastuvõtule saada, koolid on ebapädevad, ülikoolist võib ainult unistada, kui sa ei taha end just elu lõpuni pangalaenu orjaks teha ning pensionid on täiesti naeruväärsed.
Ühel kevadiselt soojal reedeõhtul paar nädalat pärast sotsiaalse ülestõusu algust kogunesidki inimesed Plaza Italiale (demonstratsioonide keskne punkt), et oma meelt avaldada ja muutusi nõuda lausa 1.5 miljonit Tšiillast. Selline massiivne ja enamjaolt vägivallatu meeleavaldus on Tšiili ajaloo kõige suurem demonstratsioon ja selle ees ei saanud silma kinni pigistada ei president, valitsus, parlament ega ükski poliitikas tegev asjapulk. Rahvas tegi selgeks, et muutused on vajalikud ja kiiresti, enam nad ei lepi vaikselt ja rahulikult ülekohtu ja ebavõrdsusega.
Picture
1.5 miljonit kohale toonud demonstratsioon!
Picture
Tšiili ajaloo kõige suurem demonstratsioon

Korruptsiooni ja altkäemaksu võtmise skandaalid

Alustades suurfirmade ja poliitika rahastus skandaalidest kuni presidendi oma poja ebaselgete tehinguteni ja lõpetades politseiameti suurest korruptsiooni skandaalist. Kõike seda ja rohkem on siin päeva valgele tulnud. Üks kümnendi kõige suurem ja enam kommenteeritud skandaaliks on suurfirma Penta juhtum, kus tuli välja, kuidas Penta pettis riigikassat, et poliitilisi kampaaniaid ebaseaduslikult rahastada. Penta oli sel ajal Tšiili üks peamisi ärigruppe, investeerides sotsiaalhoolekande, kindlustuse, finants, kinnisvara, tervishoiu ja haridus ettevõtetesse. Paari kuu pärast, samal ajal kui president Bachelet on puhkusel oma suvemajas Lõuna-Tšiilis Caburgua järve ääres avaldab kohalik ajaleht loo, kus presidendi pojanaine oli taotlenud Banco de Chile`lt laenu enam kui 10 miljoni dollari väärtuses, et osta maad Machali linnaosas. Seda kõike ainult üks päev pärast Bacheleti võitu valimistel. Kusjuures laenu annab välja isiklikult riigi üks võimsamaid ärimehi ning panga asepresident Adronico Luksic. Loomulikult polnud presidendi pojal koos oma naisega reaalset tagatist, et sellist laenu ise käendada. Pärast tuli veel välja, et nende maade väärtus pidi tulevikus mitmekordistuma, tänu valitsuses planeeritud ehitistele, informatsioon millest teadsid ainult vähesed. Lõpetuseks kõige suurem lähiajaloo korruptsiooni skandaal politsei juhtkonnas, varastades rohkem kui 30 tuhat miljonit peesot (umbes 350 miljonit eurot). Selle juhtumi avalikuks tulek määrib igaveseks politsei institutsiooni kuvandi, mis oli seni olnud üks riigi kõige paremini hinnatum ja suurima rahvusvahelise prestiižiga.
​
Tegelikult võiksin ma seda nimekirja siin veel pikalt jätkata, kuid need on kõige suuremad ja tähtsamad sündmused, mis mul meelde tulid või mis mind rohkem isiklikumal tasandil puudutasid.
0 Comments



Leave a Reply.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • About
  • CONTACT